top of page

- Nebudou mě bolet nohy?
- Nepotřebuji na běh či jinou aktivitu měkkou podrážku?
- Nebude má noha najednou nestabilní?
apod.

Věřím, že nejjednodušším způsobem jak si na tyto otázky odpovědět je vložit trochu důvěry pro své tělo, prostě se zout a vyzkoušet to :)
Samozřejmě, že chůze či běh mohou zezačátku být nepříjemné a chodidla bolet. Ale pokud k tomu budete přistupovat jako k jakkémukoliv posilování a uplatníte stejné principy, výsledky se dostaví brzy a příjemně překvapí. Stejně jako při první návštěvě posilovny nebude drtivá většina z nás začínat se stokilovou činkou, ani při pohybu naboso se nevyplatí naložit nohám víc, než zvládnou. Začněte postupně, krátkou procházkou. Další den můžete přidat pár kilometrů navíc. Nikam nespěchejte, není to závod! Pokud je pro Vás několik kilometrů moc, zkraťte si to podle svého, klidně si s sebou vemte boty a po pár stech metrech se obujte. Dá se říci, že spíše je lepší začínat naboso a pak se obout. Noha nebude unavená a přirozený styl pohybu si dále do jisté míry můžete zachovat i po obutí. V opačném případě, tedy při zutí bot na konci procházky (běhu), je již noha unavenější a navíc jste se v botech pravděpodobně nepohybovali úplně v souladu s tělem a v tomto stylu byste mohli částečně pokračovat dále. Nicméně ulevit nohám zutím bot na konci procházky/běhu a domů dorazit naboso je jedinečný pocit, takže jako obvykle, dělejte dle svého uvážení a dle signálů vašeho těla.


Nestabilní noha?
Ne, nemyslím si. Podle mých zkušeností i názorů ostatních, noha spíše více stability získá. A to do budoucna platí jak při pohybu naboso, tak i v botách. Máte volný kotník? Dejte noze šanci! Příležitost, kterou Vám přirozený pohyb naboso dá, pomůže. Nechte vazy a šlachy pracovat jak by měli. Posílí se již samotným používáním (nohy) a za krátký čas ucítíte změnu k lepšímu. 
Tělo samozřejmě neumí úplné zázraky, tudíž majitelé nohou po vážných úrazech by měli tuto "samoposilovací" metodu probrat s lékařem. 

Kamínky a větvičky píchají?
Jako se na dlaních tvoří od pořádné práce s lopatou mozoly, tak se stejně na chodidle po čase vytvoří tlustší a tvrdší vrstva kůže, která Vás od nepříjemného píchání ochrání lépe, než tenoučká vrstvička kůže, která je rozmazlená z bot. Opět je to jen o tom, nohy používat, na začátku zatnout zuby a za chviličku Vám z trápení a útrap zbyde jen příjemná masáž nohou zdarma.

Většina z nás sundavá boty pro ten osvobozující pocit, uzemnění, cítění. Proto si užívejte každý krok, vychutnávejte každý terén, který se Vám pod nohu dostane. Když nebudete spěchat a vytrváte, chodidla velice rychle zesílí a s nimi i zbytek nohy. Takže na otázku článku: "Co dokáže noha?" bych odpověděl takto:
Nohy máme abychom chodili, běhali, skákali. A s trochou tréninku a času to naše noha zvládne na jedničku :)

bottom of page