Výrobci / značky

Výběr správné velikosti

Úvod Vše o nákupu Výběr správné velikosti

Většina výrobců čísluje své boty evropským číslováním. Nicméně každý z výrobců má toto číslování malinko jiné a popravdě nezřídka se stane (zejména u modelů s jinou podrážkou), že i jednotlivé modely od téhož výrobce nejsou velikostně 100% srovnatelné. Proto je většinou u každého modelu uvedena převodová tabulka, s jejíž pomocí můžete přesněji odhadnout, které číslo bot by mělo (aspoń do délky) nejlépe vyhovovat velikosti vašeho chodidla. 

 

Jak změřit délku chodidla:
1) položte ke zdi list papíru A4
2) postavte se na papír patou těsně ke zdi
3) přeneste váhu celého těla na toto chodidlo - zatížené chodidlo je delší než nezatížené
4) tužkou udělejte čáru před nejdelším prstem
5) pravítkem změřte vzdálenost od krají papíru k čáře
6) postup opakujte i u druhého chodidla
7) pro výběr velikosti vemte naměřenou hodnotu delšího chodidla (rozdíl mezi chodidly může být i 0,5 cm)


!!POZOR!!
Někteří výrobci v tabulkách již počítají s nadměrkem a vy najdete velikost jen podle délky svého chodidla, u jiných je potřeba k délce nohy nadměrek přičíst a dle této hodnoty v tabulce najít patřičnou velikost boty.
PROTO SI TABULKU NEJPRVE DŮKLADNĚ PROHLÉDNĚTE A UJISTĚTE SE, ŽE SPRÁVNĚ ODEČÍTÁTE VELIKOST BOT:)

 

Jaký nadměrek zvolit:
Nadměrek by mohl být poměrně malý ale rozhodně je pro správné fungování prstů a jejich volnost v botě nezbytný. Chodidlo totiž nemá po celou dobu stejnou velikost. Jeho délka se mění jak se zatížením (intenzivní dopad na chodidlo třeba při běhu jej sploští více než při chůzi), tak s nachozenými kilometry a podobně. Při sestupu z kopce se může chodidlo v botě mírně posunout kupředu. Ve všech těchto případech by prsty nikdy neměly dosahovat až do konce boty.
Nicméně více než na pohybech nohy je u většiny bot nadměrek důležitý kvůli tvaru špičky. Ta se totiž leckdy ke konci mírně zužuje. Aby tedy prsty měly ve špičce boty dostatek prostoru pro své přirozené pohyby a bota je nevychylovla z jejich postavení, volí se nadměrek větší. Každý výrobce pak udává jako optimální trochu jinou velikost nadměrku.
U dětských bot je nadměrek důležitý hlavně z důvodu růstu nohy.

Nám přijde obecně optimální nadměrek kolem 8-10 mm (u dospělých, u dětí řekněme 12 mm, více ale radši ne). Nicméně může být o něco menší nebo větší. Je třeba posuzovat jeho funkčnost vždy detailně při nazutí. Zda nejsou prsty vychylovány nebo jinak v botě omezovány. Zda vám případný příliš velký nadměrek před prsty nevadí v chůzi (u dětí, by vzhledem k malé délce jejich nohy a její případné měkkosti - zjm. u malých dětí - mohl způsobovat změny stereotypu chůze), zda neškobrtáte nebo při postavení na špičku prsty naopak nenaráží na konec boty.

 

Vždy ale hleďte také na to, zda vám bota celkově dobře padne na nohu. Měla by dobře držet na nártu, kolem kotníku a na patě. Kdyby byla někde přehnaně volná a nešla by upnout lépe, je pro vás taková bota nevhodná. Pokud byste měli pocit, že je příliš volná v přední části, doporučujeme v botkách chvíli doma pobýt. Chvíli v nich doma choďte (jen ne zase přehnaně dlouho....například u koženého svršku je už po poměrně krátké době patrné ohyby kůže) a pokud jde jen o nezvyklý pocit (mozek bývá leckdy zvyklý v závislosti na tom, jaké boty dotyčný doposud nosil, vnímat od nohou jiné pocity - nezřídka výrazně intenzivnější), měl by se během krátké doby vytratit. Funkční problém by přetrval a s délkou doby nošení by spíše nabíral na intenzitě:)

 

A poslední důležitá informace:
Při nákupu na e-shopu (jakémkoli:) máte právo zboží do 14 dnů bez udání důvodu vrátit (samozřejmě nepoškozené a v originálním balení:) a obchodník Vám vrátí peníze. V našem případě na 14 denní lhůtě netrváme. Pokud na botech nebude znát nošení/opotřebení, vezmeme si je zpět. Jen je třeba se na případné delší době telefonicky/mailem předem domluvit.

Copyright 2018 © bosa-noha.cz