Menu

Cart

Hitparáda dotazů v Bosé noze:)


Co je to vlastně za boty? To se jako nosí naboso?

Hmm, nenošení ponožek do bot je každého věc, ale spíše to nedoporučujeme a když, tak s vědomím toho, co to bude znamenat (bota je pak slušně řečeno cítit i na dálku a hlavně stélka je více namáhána). V případě "bosých bot" je to o fungování chodidel, která se v botech mohou cítit a hlavně fungovat hodně blízce tomu, jako by byla bosá.

A proč jsou tak drahé? Dyk materiálu je tam ještě méně než u normálních bot.

Materiálu je sice méně, ale ten rozdíl nijak výrazně cenu neovlivní. Důležitější je, jaký materiál byl použit. V případě potřeby co nejtenčí podrážky, která ale něco vydrží, je třeba volit materiál s vyšší otěruvzdorností. To samozřejmě cenu zvyšuje. Největší roli dle našeho soudu ale hraje fakt, že jde stále o poměrně nový produkt a defakto "malovýrobu", která nemůže konkurovat "masové" produkci. Ceny se tak pohybují vesměs u všech výrobců kolem 3 000 Kč. Některé modely samozřejmě v závislosti na jejich exkluzivitě a užití i o něco výše.

Co mi investice do těchto bot přinese, co z toho budu mít?

Jisté je, co již mít nebudete. Rozhodně znovu nepocítíte ten slastný pocit úlevy, který možná zažíváte při vyzutí z klasických bot po celodenním nošení. Principem "bosých bot" je na nohu co nejméně působit - nikde ji nesvazovat, nikde ji nebránit, ale ani nepomáhat. Prostě ať noha může fungovat co nejvíc přirozeně.

Co když šlápnu na střep nebo něco ostrého?

Třeba Vivobarefoot myslí i na toto a do všech svých bot dává vrstvu odolnou proti propíchnutí (chápejte, hřebík projde - zkoušeli jsme - , ale třeba střepu se bát nemusíme - nezkoušeli jsme:). Nicméně hlavní nám přijde zbavit se leckdy utkvělé představy, že ve městě na nás na každém kroku číhá ostrý střep nebo jiný neřád, který nám chce poranit chodidlo. Za dva roky intenzivního chození naboso, popř. v barefootech šlápla z nás 3 jediná na pidistřípek Máca. Pravda, prořízl podrážku bot, co měla na nohou (nebyla v nich ochranná vrstva), a lehce ji polechtal na noze, nic víc. Ano, stát se může cokoli, ale stejně jako bychom v klasických botech nedupali po střepech na zemi, ale raději se jim vyhli, uděláme to stejné i v těchto nebo naboso.

To je spíš pro mladé a se zdravýma nohama, že?

To bychom rozhodně neřekli. Jestli vám bude pohyb v těchto botech nebo naboso vyhovovat, se nedá určit dle vašeho věku nebo diagnózy chodidel. Každý jsme jiný a tělo máme jinak funkční. Máme v Bosé noze zákazníky téměř důchodového věku, kteří si tyto boty velmi pochvalují. Na druhou stranu se jistě najdou lidé mladšího věku, kterým je pohyb naboso silně nepříjemný a při stavu jejich chodidel pro ně dosti bolestivý. To jestli je tento způsob pohybu pro vás, poznáte nejlépe vy sami. Pokud si však nejste z nějakého důvodu jistí, máte obavy a potřebujete radu lékaře, doporučujeme zajít k fyzioterapeutovi (v Liberci jednoho skvělého známe....napište nám, rádi vám na něj dáme kontakt:). Nicméně i mezi ortopedy se již najdou tací, kteří věří, že noha nepotřebuje čistě jen pasivní pomoc, ale spíše volnost pro nabrán svých přirozených schopností.

Nic takového jsem nikdy nenosil. Má cenu si je kupovat, když nevím, jestli mi to bude vyhovovat?

Chápeme. V takovém případě bychom poradili, vyzout boty a zkusit se více pohybovat naboso. Jednak vás to bude stát maximálně trochu mýdla a vody spotřebované navíc při večerním mytí nohou, ale také bezpečně poznáte, jestli vám tento způsob pohybu bude vyhovovat. Pokud se budete cítit dobře, v těchto botech to bude jen o něco málo méně výživné. Tenká podrážka (mluvíme o 3mm, což je takový dobrý kompromis mezi funkčností a životností) odstíní ostré hrany, ale dopřeje vaší noze vnímat i ty nejmenší nerovnosti, na které ji položíte. Takže s chutí boty dolů.

Kdy a kde je nejlepší s bosým chozením začít?

Můžete kdykoli a kdekoli. To je již čistě na vás. Hlavně když vám to bude vyhovovat a bude se vám chtít. Obecně vhodnější je jistě začít během teplé části roku. Co se povrchů týče, záleží, co komu vyhovuje. Když bychom uvažovali tak, že chceme v začátku co nejvíce eliminovat možné negativní vjemy (abychom se zbytečně nodradili nepříjemnými pocity), nejlepší by asi bylo začít v létě na rovném hladkém asfaltu (ovšem, ne rozpáleném:). Ten je pro chodidla možná trochu překvapivě poměrně příjemný. Je zde minimum kamínků a nerovností, které by pod ploskou mohly být bolestivé. Pro jiného zas bude nejvhodnější třeba nastlané jehličí v lese. Je to individuální. Začněte tedy tehdy, kdy se vám bude chtít a tam, kde vám to bude nejvíce vyhovovat.

Slyšel jsem, že je potřeba nějak změnit styl chůze, je to tak?

Naprosto. Za dobu nošení moderní obuvi, jsme si zvykli chodit dosti nepřirozeně. Kdybychom se tímto stylem pohybovali i po přezutí do bosých bot nebo po úplném vyzutí, mohli bychom si způsobit výraznější problémy. Naštěstí máme chodidlo, tento dokonalý nástroj, který nás bude o nesprávné technice pohybu s každým krokem informovat. Stačí jen vnímat jeho signály a vůbec naslouchat svému tělo. Více o správné technice chůze v článku Přirozená chůze na našem blogu.

Int20155Brightness

Bosá noha

5. května 59/40

Liberec 1

460 01

 

Jsme tu pro Vás:)

info@bosa-noha.cz

tel.: 727 972 703

Log In or Register

fb iconLog in with Facebook