top of page
Žetony přírody

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru
a nenechte si ujít speciální nabídky jednou měsíčně!

Z odběru novinek se můžete kdykoliv jednoduše odhlásit.
Přihlášením souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení a se zpracováním osobních údajů.

Děkujeme, že jste se zaregistrovali!

Slevový kód čekejte do 12 hodin od registrace.

barefoot-be-lenka-trailwalker-grey-21598-size-large-v-1.jpg

Proč
barefoot

ZDRAVÉ CHODIDLO

Jana Zahradníková
27. 6. 2020

Ano, už je to skoro 3 roky, co jsem uslyšela pojem “zdraví chodidla” do té doby NIC. Nikde mi toto slovní spojení cestu nezkřížilo, nikdo mě to na odborných kurzech komplexního pohledu na zdraví nenaučil. Říkám si, jak to, že o tomto tématu neví všichni? Že se to neučí ve školách? V tělocviku? Alespoň malý, miniaturní základ. Proč? Ať u sebe, potažmo svých dětí nedělají lidé triviální chyby v rámci pohybu, chůze a obuvi od nejmladšího věku. No zeptám i Vás.
Už jste někdy absolvovali seminář/ workshop/ kurz na témata okolo zdraví chodidla či si nechali zdiagnostikovat chodidlo a pokud ne, tak ještě jinak, učil Vás někdy někdo, abyste svoji pozornost věnovali chodidlu?
Pokud Vaše odpověď zní “ne, něco málo nebo trošku”, pak si těch pár řádků níže určitě přečtěte, pokud už jste ve zdraví chodidla pokročilí, bude to “opakování, matka moudrosti”.

Proč bychom se měli zajímat o své chodidlo?

Nožky Vás nosí celý život, to už je sám osobě je velký důvod, a jelikož miluji souvislosti a fascinuje mě lidské tělo, povím Vám o chodidle něco navíc. Doufám, že Vás během článku dostatečně pozitivně “vystraším”, abyste se o své nožky začali pořádně starat a předešli tak problémům, které v opačném případě mohou nastat.

”Noha je umělecký výtvor složený ze 26 kostí, 33 kloubů, 107 vazů a 19 svalů.”
Leonardo da Vinci

Noha má úžasnou schopnost adaptovat se na terén, po kterém chodíme, prostřednictvím takzvaných proprioreceptorům a patří k nejcitlivějším místům na těle, to ale nemůžeme registrovat, pokud ji ani pořádně nepoužíváme. K tomu aby fungovala správně, potřebuje vhodné a přirozené podmínky (tak jako tomu je u všeho). Když ji ale obujeme dnešní “normální” obuv, od přirozenosti a vhodných podmínek to má velmi daleko. Pevné boty svírající prsty k sobě, tvrdá podrážka, neohebná struktura boty, ve které je naše chodidlo “zamrzlé” v jedné pozici a nefunguje téměř vůbec, nebo co hůře, situace alá luxusní střevíčky a boty na podpatku, které nutí nohu pracovat naprosto odlišně. Víte, co se stane s věcmi, které používáte špatně? Zkuste vyprat tričko na více stupňů, než je doporučeno, zkuste na krájení zeleniny používat nůž opačnou stranou, zkuste cokoliv použít špatně. Co se stane? Nejspíš tričko zničíte a zeleninu nepokrájíte. Proč byste to ale dělali, nechcete si přece ani zničit tričko ani přidělávat starosti a čas s krájením zeleniny. A teď si představte, že chodidla a zdraví si většina populace ničí naprosto dobrovolně. Nedostatek informací? Neznalost neomlouvá, tak či tak svému pohybovému aparátu ublížíte a to je přeci naprosto zbytečné.

Co se děje, když nemáme funkční chodidlo?
Jak jsme si naznačili, nesprávně používaný pohybový aparát trpí, o chodidle to platí zrovna tak. Mezi nejznámější a nejčastější potíže patří halluxy a podélné či příčné plochonoží. Kterými to nekončí. Problémy u chodidla začnou, končí u bolestí kyčlí, kolen, bederní oblasti či jiných částí páteře. Zkrátka, jak postavíte blbě základovou desku, mrakodrap se Vám bude pomalu, nenápadně bortit.

Co dělat, pokud je problém již “uvařený” popřípadě hrozí?
Ať už halluxy či plochonoží či jiná dysbalance chodidla již nastala, nebo hrozí, nedělejte unáhlené závěry a navštivte kvalifikovaného odborníka, fyzioterapeuta. Ten Vás vyšetří a navrhne smysluplný postup, jak postupovat aby se příčiny těchto problémů pomalu ale jistě vytrácely. Dejte tomu čas a zainvestujte do svého zdraví, ať už do vhodné obuvi či jiných opatření, které nazná odborník. Pozor, problém, který jste si 20 let budovali se nevyřeší po 1 návštěvě fyzioterapeuta, mějte trpělivost a dopřejte svému tělu to, co si zaslouží.
Jednou z nejlepších investic je nákup kvalitní boty - Kvalitní bota, dobrá investice.


Pokud nás nohy nosí celý život a na zdravém chodidle tolik záleží, je dobré jim zajistit co nejlepší podmínky. Nad čím jiným přemýšlet než nad správnou obuví?
Bota má splňovat několik kritérií, záleží samozřejmě na výchozím stavu chodidla. které “je obouváno” avšak některá pravidla platí v jakémkoliv případě, co se týče správného výběru bot.

Popíšu pár naprosto základních pravidel:

1) Bota má být dostatečně široká pro všechny prsty, pro všechny prsty.
2) Bota má mít ohebnou podrážku pro pohodlnou práci chodidla a prstů během chůze.
    Pokud si nazujete tvrdé boty a utáhnete tkaničky, chodidlo nepracuje, ani ve střevíčkách. No slepte si prsty na rukách izolepou k sobě, nic moc s nimi nenapracujete.
3) Bota musí být lehká.
4) Bota nemá disponovat žádným podpatkem, pakliže se nejedná o atypickou dysbalanci pohybového aparátu.
5) Bota by neměla mít špičku zahnutou nahoru, jakož tomu u některých tenisek bývá.


Bota chrání chodidlo, může být i tepelným izolantem,

ale v žádném případě nemá bránit v jeho funkci !!!
 

proc barefoot.jpg
bottom of page